Düşünce Haritası Yöntemi ve Çalışma

Düşünce Haritası 26 Nis 2018

Geoff Colvin’in “Yetenek Dediğin Nedir ki?” kitabını okuduktan sonra yeteneğin doğuştan gelmediğini uzun, azimli ve verimli bir çalışmanın ürünü olduğunu kafamda iyice netleştirmiş oldum. Kitapta güzel bir şekilde açıklanan yeteneğin, aslında amaca yönelik uzun süreli bir çalışmanın ürünü olduğu ve bu yolda nasıl ilerlenebileceği hakkında bilgi edinirken Colvin, “Kişinin seçebileceği ve geliştirebileceği beceri ve yetiler sonsuzdur.” dediğinde aklıma düşünce haritaları geldi. Düşüncelerin haritalanması için kulanılan bu yöntemde, doğrusal bir şema veya liste oluşturmaktansa, doğrusal olmayan ve ağaç dallanması şeklinde oluşturulan düşünceler, dallarla birbirine bağlanıyor. Bu şekilde düşüncelerinizin birbiriyle bağlantılarını görebiliyor ve büyük resme daha kolaylıkla bakabiliyorsunuz.

Düşünce haritasını oluşturduktan sonra düşüncelere önem sırası verilebilir. Bu ilk yapılacak veya son yapılacak şeklinde olmaktan ziyade, hangi düşüncenin kişi için daha önemli olduğu belirlenebilir. Yetişkinler için, amaca yönelik çalışmanın ilk aşamasını bu şekilde oluşturabiliriz. Daha sonrasında önem sırasına koyulan düşünceler ile ilgili bilgi sahiplerine danışılabilir ve bu konularda atılan adımlar için bu insanlardan geri besleme istenebilir.

Sadece bu aşamalar bile aslında kolay değil. Üşenmeden, mümkün olduğu kadar verimli bir şekilde ve geri beslemeler alarak, hataların, eksiklerin veya yanlışların üzerine giderek doğru bir şekilde ilerlenebileceğini düşünüyorum. Bu kolay değil. Ancak işin keyfi de burada saklı

Son olarak, hata yapılmayan ve doğru olduğuna inanılan işleri, adımları daha da nasıl geliştirilebileceğini çözmek ve bunları uygulamak gerçekten zor olmasına rağmen asıl ileriye götürecek olan şey. Dışarıdan yardım almaktan korkmamak ve çekinmemek çok önemli.

Colvin’in de kitabında dediği gibi “Amaca yönelik alıştırma, her şeyden önce bir odaklanma ve yoğunlaşma çabasıdır ve pek eğlenceli değildir.”


Bol bol düşünmeniz ve düşüncelerinizi doğru yönlendirerek çalışmanız dileğiyle, görüşmek üzere!

Etiketler

Candost Dağdeviren

Merakını, kendisini boğmadan nasıl bastıracağını öğrenmeye çalışan kitaplara, müziğe ve doğaya düşkün yazılım mühendisi.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.