2021 Yılında Yazılım Dünyasından Beklentilerim

Genel Yazılım 4 Oca 2021

Teknoloji sektöründe önümüzdeki beş yılı görmek çok zordur derdim önceden. 2020 yılıyla birlikte önümüzdeki bir yılı görmek bile zorlaştı. Pandemiyle birlikte yeniden şekillenen dünya düzeni yazılım tarafında farklı bir etki bıraktı. Operasyonel ve çevrimdışı ağırlıkta çalışan birçok şirket, varlıklarını ve çalışmalarını çevrimiçi işlere taşıdılar. Bazı şirketler sektöre kapılarını kapattı. Ancak bazıları da hiç planlanmayan bir büyüme gösterdiler.

Yazılım tabanlı çalışan büyük şirketler dünya ekonomi pastasından büyük bir lokma alarak mevcut gelirlerini katbekat arttırdılar. Aynı zamanda bu şirketler, çalışanlarını 'business class' uçuşlarla toplantıdan toplantıya taşımanın aslında o kadar da gerekli olmadığını gördü. 2020 kısaca remote çalışmanın yılı oldu. Bu da 2021 yılında yazılım dünyasında birçok değişikliğin öncüsü oldu.

Remote çalışma düzeni yeni olmasa da, büyük şirketlerin bu düzende çalışmaya yatırım yapmıyor oluşu bu sistemin önündeki büyük engellerdendi. Sadece büyük şirketler değil birçok orta ölçekli şirket için de aynı durum geçerliydi. Yüz yüze bakarak, aynı ofiste her gün yan yana kahve içerek çalışan insanlar artık evden çalışınca şirketler de bu sürece mecburi ayak uydurmak zorunda kaldı. 2021 yılında bu zorunlu remote çalışma düzeninin birçok şirkete yeni pazarlar açacağını ve yeni işe alacakları insanları konum bazlı elemeyeceklerini düşünüyorum. Özellikle uluslararası firmalarda çalışmak isteyen insanlar da bundan en büyük faydayı sağlayacaklar. Pandeminin yavaşça sona ermesiyle dünya ekonomisinin tekrar canlanacağını ümit ederek, hem şirketlerin hem de çalışanların daha çok konumdan bağımsız çalışmalar yürüteceğini düşünüyorum.

Bütün remote çalışma düzeni yazılım sektöründe şiddetli bir gelişmeye de yol açtı. Günlük hayatta arkadaşlarımızla ve ailemizle ağırlıklı kullandığımız yazılı iletişim, artık iş yerlerimizin de tamamen bir parçası haline geldi. Bu geçiş döneminde birçok yazılı iletişim sorunu yaşandığını düşünsem de uzun vadede bunun etkilerinin çok daha olumlu sonuçlanacağını düşünüyorum.

2021'de hem devletlerden hem de şirketlerden daha fazla yatırım beklediğim diğer bir konu da kullanıcı veri mahremiyetinin geliştirilmesi. Apple'a savaş açan Epic Games ve Facebook bu konuyu epey tetikledi. Apple'ın bu hamlelerinin etkilerinin 2021 yılında bize farklı sonuçlar doğuracağını düşünüyorum. Çevrimiçi kullanıcı sayılarının çok büyük bir şekilde arttığı bu yıldan sonra, yeni katılan bu kullanıcılar kendi verileri üzerinde daha fazla hâkimiyete sahip olmak isteyecekler. Hem Avrupa Birliği'nin GDPR'ı hem ABD'de yaşanan skandallar sonrasında kesilen cezalar ve gelen CCPA hem de Apple ve başka birçok şirketin kullanıcı veri mahremiyeti üzerinde hamleler yapması, kullanıcı verileriyle çalışan diğer şirketlerin, bu baskıyı kaldırabilmek için kendilerine yeni yöntemler geliştirmesini zorunlu kılacak. Yazımcılar olarak  da bize geliştirdiğimiz sistemleri en başından bunlara uygun tasarlamak düşecek.

Bunun dışında ülkelerin COVID-19 verileri anonim olarak paylaşmasındaki saydamlık ve ülkeler arasındaki dayanışma, kullanıcı verileri konusunda ek adımlar atılmasına yardımcı olaraktır. 2021 yılında ülkelerin bugüne kadar (COVID-19'dan bağımsız olarak) topladıkları birçok veriyi ve hatta geliştirdikleri sistemleri ve araçları halka ve bilimsel araştırmalara açacağını düşünüyorum. Pandeminin verileri açık ve saydam bir şekilde paylaşmanın önemini çok net bir şekilde ülkelere gösterdiğine inanıyorum. Bu paylaşımcılık ülkeler çapında kalmayıp yazılım sektörüne de (farklı bir şekilde de olsa) yansıdı.

Pandemi etkisiyle eve kapanan ve evde kendine uğraş arayan insanlar birer birer bildiklerini ve deneyimlerini başkalarıyla yazılı ya da görsel formatlarda paylaşmaya başladı. Ben bu paylaşımcılığın 2021 yılında yavaşça söneceğini düşünsem de sektördeki zihin yapısında gelişmeler yarattığını ve bunun da bir etkisinin olacağını yadsımak yanlış olacaktır.

2020 yılı çok zorlu bir mücadeleye sahne oldu ve 2021 yılından genel bir toparlanma bekliyorum. Yazılım sektörü ve çalışanları olarak bizi etkileyen ve temelden değiştirebilecek birçok şey yaşadık. 2021 yılından beklentilerimi çok yüksek tutmuyorum ve (sahibinin adını bilmediğim) ünlü bir anektodla sözlerimi sonlandırıyorum. "Çok şükür kötü günleri geride bıraktık. Şimdi sırada daha kötü günler var."

Etiketler

Candost Dağdeviren

Merakını, kendisini boğmadan nasıl bastıracağını öğrenmeye çalışan kitaplara, müziğe ve doğaya düşkün yazılım mühendisi.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.